Usavršavanje iz javne nabave u Zagrebu
Osnove za isključenje, Pogodovanje, Aktualna praksa DKOM-a i Inovativna javna nabava
Od kako je stupila na snagu Direktiva o javnoj nabavi 2014/24/EU, usvojeno je nekoliko akata Europske unije kojima se uređuje pitanje sudjelovanja ponuditelja iz trećih zemalja u postupcima javne nabave u svim državama članicama EU-a. Navedena tematika kulminirala je sa dva postupka pred Sudom EU, od kojih je u fokusu svih dionika u sustavu javne nabave svakako predmet Kolin C-652/22 u odnosu na koji je donesena presuda. Učinak i značaj navedene presude u praksi biti će predmet izlaganja i rasprave, s obzirom na pitanje pravne zaštite gospodarskih subjekata iz trećih zemalja.
U hrvatskom sustavu javne nabave postoje obvezne i fakultativne osnove za isključenje koje, ako želi, sam javni naručitelj odabire i propisuje ih u dokumentaciji o nabavi. Kada ih uvrsti u svoju dokumentaciju, one postaju obvezujuće. Fokus predavanja biti će stavljen na nekažnjavanje i porezni dug (uz obvezujuće pravno shvaćanje vezano za porezni dug) kroz aktualne primjere prakse DKOM-a i VUS-a, posebice u kontekstu sudjelovanja stranih gospodarskih subjekata (iz drugih država članica kao i trećih zemalja). U kontekstu dokazivanja fakultativnih osnova za isključenje obraditi će se zanimljivi primjeri iz prakse u odnosu na teški profesionalni propust i ozbiljno pogrešno prikazivanje činjenica te s tim u svezi problematika razdoblja isključenja i mjera samokorigiranja.
Nadalje, velike dvojbe u praksi izaziva primjena 293. ZJN 2016. Je li naručitelj dužan postupiti po članku 293., koji su uvjeti i ograničenja postupanja naručitelja i ponuditelja po članku 293., pregovaranje i izmjena ponude te ostala pitanja vezana uz primjenu navedenog instituta biti će predmet ove edukacije s osvrtom na recentnu praksu te relevantne presude VUS-a. Pritom će se primjena navedenog instituta posebice obraditi i u odnosu na jamstvo za ozbiljnost ponude, troškovnik, ponudbeni list te ESPD obrazac.
Javna nabava inovativnih rješenja (čl. 3.t.9. ZJN 2016) dosad se sporadično koristila u sustavu javne nabave Republike Hrvatske. U posljednje vrijeme podignuta je svijest o značajnim koristima inovacija u javnoj nabavi i na europskoj razini i u Republici Hrvatskoj, jer se poticanjem inovacija kroz javnu nabavu u konačnici potiče gospodarski rast. Svaki od postupaka javne nabave može se smatrati javnom nabavom inovativnih rješenja ukoliko se usvoji pristup koji se temelji na opisu potreba umjesto da se propisuju detaljne specifikacije koje opisuju samo rješenje. S obzirom na značajnu važnost i korist od javne nabave inovativnih rješenja polaznici ove edukacije imati će priliku usvojiti elementarna znanja o koracima planiranja i uspješne provedbe inovativne javne nabave i zanimljivim primjerima iz prakse.
Početak seminara je u 9:00 sati, a teme seminara i raspored rada pogledajte ovdje.
Termin |
|
Lokacija |
|
Priznato sati/bodova |
|
Redovna cijena |
|
Dodatni popust po polazniku:
|
mag.iur. Maja Štefok
Stručni savjetnik - specijalist u DKOM-u
© TPT Edukacije 2017