Dvodnevno usavršavanje iz javne nabave
Nabava radova i povezanih usluga (08.09.) i Novosti u javnoj nabavi u RH kroz praksu DKOM-a (09.09.2022.), Opatija
Cilj predavanja je upoznati polaznike se značajnijim izmjenama i dopunama propisa koji reguliraju predmetno područje, koje su se događale tijekom 2019. godine i značajno utječu na izradu dokumentacije o nabavi (dokaze tehničke i stručne sposobnosti i uvjete i zahtjeve sukladno posebnim propisima, prijedloge ugovora o javnoj nabavi), a prvenstveno se odnose se na:
Kako se radi o području koje je posljednje vrijeme doživjelo niz izmjena i dopuna propisa koji ga reguliraju cilj predavanja je upoznavanje polaznika sa:
Novinama koji reguliraju područje gradnje (vezano za radove i povezane usluge).
Sudionicima u gradnji, njihovim ulogama i odgovornostima i samom tijeku građenja, kako izraditi dokumentaciju o nabavi (s preporukama i najčešćim pogreškama naručitelja).
Koji su nedostatci u tehničkim specifikacijama i troškovnicima ( članak 209. i 210. ZJN 2016) ?
Kako izraditi prijedlog ugovora.
Postupak pregleda i ocjene- preporuke i najčešće pogreške naručitelja naglasak na članke 263. i 293. ZJN 2016 –što je pregovaranje što ne?
Izmjene ugovora tijekom trajanja – moguće izmjene i bitne izmjene.
Upoznavanje sa relevantnom praksom DKOM-a i mišljenjima Uprave za politiku javne nabave.
O svemu tome kako do rješenja svih ovih pitanja doznajte na ovom usavršavanju.
Pravna zaštita javne nabave (pravo na žalbu) uređena je Zakonom o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave i Zakonom o javnoj nabavi (ZJN 2016), u glavi četvrtoj, regulirana odredbama članaka 398. do 435.
Sukladno odredbama članka 434. ZJN 2016 pravna zaštita protiv odluka Državne komisije osigurana je kroz mogućnost pokretanja upravnog spora pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske.
Sukladno odredbama Zakona o javnoj nabavi, kriteriji ekonomski najpovoljnije ponude obvezni su dio postupaka javne nabave, pri čemu cijena u većini postupaka ne smije biti vrednovana s udjelom većim od 90%. Dodatno, određeni uvjeti, odnosno kriteriji, u praksi se koriste i kao kriteriji za odabir gospodarskih subjekata (uvjeti sposobnosti) i kao kriteriji za odabir ponude – primarno se to odnosi na uvjete za stručnjake koji su traženi dokumentacijom o nabavi.
Osim toga, u praksi se pojavljuju problemi u određivanju kriterija ekonomski najpovoljnije ponude s obzirom na njihovu povezanost s predmetom nabave, ali i pitanjima kad su oni diskriminirajući, odnosno kada potencijalno ne omogućuju učinkovito nadmetanje. Konačno, u praksi se postavlja pitanje postižu li zaista ENP kriteriji u praksi cilj s kojim su određeni i kako povećati njihov učinak.
Stoga ovaj program usavršavanja ima za cilj pokriti što veći broj primjera i pitanja na navedenu temu, kako iz Republike Hrvatske – kroz dokumentacije o nabavi i prakse DKOM-a – tako i iz drugih država članica EU. Potrebno je napomenuti da u projektima financiranim iz sredstava Europske unije postoje dodatne mjere kontrole koje se provode neovisno o postojanju žalbi u pojedinom postupku, te nesnalaženje u specifičnim pravilima nabave dovodi i do dodatnog značajnog rizika nevaljanih postupaka nabave, financijskih korekcija bespovratnih sredstava odnosno do neprihvatljivosti troškova.
U okviru ovog usavršavanja dajemo Vam priliku kroz primjere i praksu dobiti što bolji uvid u moguće rizike i prednosti provedbe postupaka te samim time uvid kako na najbolji način formulirati uvjete dokumentacije o nabavi.
Početak seminara oba dana je u 10:00 sati, a teme seminara i raspored rada pogledajte za 08.09.2022. ovdje, te za 09.09.2022. ovdje.
Termin |
|
Lokacija |
|
Priznato sati/bodova |
|
Redovna cijena |
|
Cijena s popustom:
|
|
Dodatni popust po polazniku:
|
mag.iur. Zlatko Hosu
Pročelnik Službe za javnu nabavu u Osječko-baranjskoj Županiji
dipl.iur. Daria Duždević
Članica Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM-a)
dipl.iur. Anđelko Rukelj
Zamjenik predsjednice Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave
© TPT Edukacije 2017